What does a can of Coke cost where you live ?

by grumpyjacksa 51 replies
Hi

i am trying to see the relative value of the money we earn online. A dollar has a certain exchange rate for a given country, but then you still have the local value of that local currency, and living costs for that country.

in south africa, a can (340ml) of coke costs 6 ZAR, or about 75c (US)
a loaf of bread costs about 7 ZAR, or about 87c ( US )

the reason for picking these two, is the fact that coke is available everywhere, and bread in most places ( i hope )

so, show us how much a dollar earned can buy - even u guys from the US, please.

thanx

pj
#main internet marketing discussion forum #coke #cost #live
Avatar of Unregistered
  • Profile picture of the author KarlWarren
    UK

    Coke - 330ml - around 60pence, sometimes as little as 40pence, sometimes as much as £1

    Bread - depends on the brand.
    Signature
    eCoverNinja - Sales Page Graphics & Layout Specialist
    {{ DiscussionBoard.errors[142810].message }}
  • Profile picture of the author CSwrite
    In the US - in my area at least:

    Can of Coke - .50 to .60 cents
    Loaf of Bread - $2.89 to $4.89 depending on the brand

    The prices are a lot higher here though than they are in a lot of the US.

    HTH,
    Cary
    {{ DiscussionBoard.errors[142814].message }}
  • Profile picture of the author grumpyjacksa
    now this is becoming interesting.......

    from my monetary perspective, a can of coke costs twice as much in the UK as it does here in SA, and a loaf of bread can cost up to 3 times what we pay for it.........

    thanx.

    please keep it coming.....
    Signature
    Ex-ghostwriter now writing exclusive PLR ebooks - Limited PLR Club
    {{ DiscussionBoard.errors[142841].message }}
    • Profile picture of the author KarlWarren
      Originally Posted by grumpyjacksa View Post

      now this is becoming interesting.......

      from my monetary perspective, a can of coke costs twice as much in the UK as it does here in SA, and a loaf of bread can cost up to 3 times what we pay for it.........

      thanx.

      please keep it coming.....
      Looks like you're going to be having a few Limeys coming over soon
      Signature
      eCoverNinja - Sales Page Graphics & Layout Specialist
      {{ DiscussionBoard.errors[142843].message }}
  • Profile picture of the author Diana Lane
    Not sure how much coke is because I think it's sickly stuff and don't drink it - about 90 pence a can, as far as I know. I went into the supermarket for a loaf of bread the other day (I know, overkill, but it's five minutes walk away, unlike the little corner shop, which is twenty minutes walk away!). My daughter asked me to pick up a pocket calculator for her while I was in there, and I was amused to find that, at 65p, the calculator was cheaper than the loaf of bread (97p).
    Signature

    Plot short fiction, long fiction, even outline non-fiction * Edit the question prompts to suit your genre * Easily export text and image files for use with your word processor or Scrivener.
    {{ DiscussionBoard.errors[142847].message }}
  • Profile picture of the author Sirius Lin
    Singapore (going by the regular sources I know):
    Can of coke = S$0.70 = US$0.50
    Loaf of bread = S$1.90 = US$1.35

    ~ Sirius
    {{ DiscussionBoard.errors[142849].message }}
  • Profile picture of the author BIG Mike
    Banned
    [DELETED]
    {{ DiscussionBoard.errors[142863].message }}
  • Profile picture of the author Michael Dominic
    Here in Cleveland, OH, USA:

    Can of Coke: .75 USD from a vending machine / 4.00+ for a 12 pack from the store which comes out to about .33 a can.

    Loaf of bread: .50-1.00+ USD for factory bread / 2.00+ for fresh baked bread from the big supermarket here (Giant Eagle), it's cheaper at Wal-Mart and K-Mart supermarkets which are scarce around here.
    {{ DiscussionBoard.errors[142879].message }}
    • Profile picture of the author ahuddy
      Originally Posted by Michael Dominic View Post

      Here in Cleveland, OH, USA:

      Can of Coke: .75 USD from a vending machine / 4.00+ for a 12 pack from the store which comes out to about .33 a can.

      Loaf of bread: .50-1.00+ USD for factory bread / 2.00+ for fresh baked bread from the big supermarket here (Giant Eagle), it's cheaper at Wal-Mart and K-Mart supermarkets which are scarce around here.
      Same for me in the midwest. Except in my area there is a walmart every 5 miles lol.
      {{ DiscussionBoard.errors[143793].message }}
  • Profile picture of the author CDawson
    Banned
    a can of coke runs around 65c in SC. Now a bottle of coke runs about 1.30ish which is funny when you can go to mcdonalds and get a large for the same price :/
    {{ DiscussionBoard.errors[142882].message }}
    • Profile picture of the author ShayB
      Originally Posted by CDawson View Post

      a can of coke runs around 65c in SC. Now a bottle of coke runs about 1.30ish which is funny when you can go to mcdonalds and get a large for the same price :/
      Hey, neighbor! I am in Charleston.

      Same thing he said.
      Signature
      "Fate protects fools, little children, and ships called Enterprise." ~Commander Riker
      {{ DiscussionBoard.errors[143815].message }}
  • Profile picture of the author Norma Holt
    Interesting question but I would not drink the poison. Bananas, on the other hand, were $2.49 a kl at local shop today. They are ranging from $1.49 to $3.99 at time.
    {{ DiscussionBoard.errors[142893].message }}
    • Profile picture of the author vorales
      Hello Warriors,

      Well in Malaysia the price is in Malaysian Ringgit(MYR).

      Can Of Coke= 1.5 MYR = US$0.44 Approx.

      Loaf of Bread(small)=2.10 MYR= US$ 0.60Approx

      Loaf of Bread(Big) =3.50 MYR = US$ 1 Approx

      US$=3.45 MYR.
      {{ DiscussionBoard.errors[142940].message }}
  • Profile picture of the author Quilst
    Croatia

    Coke 0,3ml in a can costs 1.20$

    Bread 2$ and raising
    {{ DiscussionBoard.errors[142925].message }}
    • Profile picture of the author Kay King
      US (Southeast)

      Coke purchased in 12 pack - about .35 each

      Coke from vending machine - 1.00

      Bread - 1.97 (on sale) - 4.29


      kay
      Signature

      Saving one dog may not change the world - but forever changes the world of one dog.

      {{ DiscussionBoard.errors[142935].message }}
  • Profile picture of the author Matt Hoey
    Cost between 60p and £1, which is like between $1-$1.77 i believe
    {{ DiscussionBoard.errors[142954].message }}
  • Profile picture of the author TiffanyLambert
    Where I'm at in DFW, Texas, I pay:

    $0.50-0.75 for a CAN of Coke, but most places sell bottles, which are $1

    For bread - $0.85 to $2.50 depending on if you get store brand or Mrs. Bairds
    Signature
    {{ DiscussionBoard.errors[143475].message }}
    • Profile picture of the author Ricter
      0.35 USD if I buy in bulk from the grocer. $1.30 USD from a vending machine.
      Signature

      - For your import/export/customs questions or problems, send PM.

      {{ DiscussionBoard.errors[143490].message }}
  • Profile picture of the author camforbes
    Coke in the US sucks compared to the rest of the world, btw. Everybody else gets REAL SUGAR CANE in their coke, but we're stuck with corn syrup.

    It tastes TOTALLY different.

    I just checked, and an 8 oz can of Coke is .60 in the vending machine.
    Signature
    {{ DiscussionBoard.errors[143498].message }}
    • Profile picture of the author KimW
      Originally Posted by camforbes View Post

      Coke in the US sucks compared to the rest of the world, btw. Everybody else gets REAL SUGAR CANE in their coke, but we're stuck with corn syrup.

      It tastes TOTALLY different.

      I just checked, and an 8 oz can of Coke is .60 in the vending machine.
      I have never liked coke, I'm a Pepper,but you're right about the corn syrup. I don't know about coke, but I can get Dr Pepper made with real sugar from here Dublin Dr Pepper and your right, soda does taste different when made with sugar versus the syrup.
      IMO it also tastes better out of bottles versus cans.
      But for the record...a 12 oz can of soday is about 75 cents, bread around $2 a loaf here in the capital of the south.
      Signature

      Read A Post.
      Subscribe to a Newsletter
      KimWinfrey.Com

      {{ DiscussionBoard.errors[143623].message }}
    • Profile picture of the author Scott Ames
      Originally Posted by camforbes View Post

      Coke in the US sucks compared to the rest of the world, btw. Everybody else gets REAL SUGAR CANE in their coke, but we're stuck with corn syrup.

      It tastes TOTALLY different.

      I just checked, and an 8 oz can of Coke is .60 in the vending machine.
      Did you ever go to Ice Station Cool, presented by Coca-Cola in EPCOT , Walt Disney World? It closed in 2005, but they used to have Coke from around the world. Some of it was nasty, others quite good.
      Signature

      Success consists of going from failure to failure without loss of enthusiasm. -Winston Churchill

      {{ DiscussionBoard.errors[143930].message }}
    • Profile picture of the author Shannon Tani
      Originally Posted by camforbes View Post

      Coke in the US sucks compared to the rest of the world, btw. Everybody else gets REAL SUGAR CANE in their coke, but we're stuck with corn syrup.

      It tastes TOTALLY different.

      I just checked, and an 8 oz can of Coke is .60 in the vending machine.
      Whoa! I didn't know that. I always thought that it tasted better when I lived in Japan, but I didn't know there was a reason for it.

      I live in Waikiki (Hawaii).
      Can of Coke here is about 90cents, including tax and bottle deposit (later you can take it in for recycling and get 5 cents back).

      A loaf of bread is about $2.50 for the cheap white stuff. $4.50 for the nice dense healthy stuff. Although you can get the good stuff 2 for $5 at Sam's Club.

      Love
      Shannon
      Signature

      {{ DiscussionBoard.errors[144090].message }}
    • Profile picture of the author Jamie Iaconis
      Originally Posted by camforbes View Post

      Coke in the US sucks compared to the rest of the world, btw. Everybody else gets REAL SUGAR CANE in their coke, but we're stuck with corn syrup.

      It tastes TOTALLY different.
      CRAZY...

      That's probably why the Corn Pops from the
      States taste different from Canada's.

      Anyone else notice that or am I trippin'?
      {{ DiscussionBoard.errors[144161].message }}
  • Profile picture of the author Didier Faucher
    In France:

    Can of Coke, from a vending machine: 1.00 to 1.50 EUR = 1.40 to 2.10 USD.

    Can or bottle in a bar/café: 2 to 3 EUR (in Paris: 2.50 to 5 EUR or more) = 2.80 to 5.60 USD (3.50 to 7 USD in Paris).

    Pack of 12 cans bought in a supermarket: 0.40 to 0.70 EUR per can = 0.55 to 1.00 USD per can.

    Bottle of 1.5 liter in a supermarket: 1.50 to 2.50 EUR = 2.10 to 3.50 USD.

    Loaf of bread: 0.90 to 1.20 EUR (french "baguette") = 1.25 to 1.70 USD.

    (1 EUR = 1.40 USD)

    Didier
    Signature

    Saya Mau Makan Angin - I Want To eat The Wind (Why not?)

    {{ DiscussionBoard.errors[143575].message }}
  • Profile picture of the author Josh Anderson
    The hamburger has been used by economists:

    Economics focus | McCurrencies | Economist.com

    FXBigMac - World economics based on the hamburger standard

    Coke is not much of a commodity because it is so cheap to produce and price is driven more by local supply/scarcity and demand.

    Within a 20 mile radius of here you can pay anywhere from $.50 to $2 for a can depending on where you are and how close the supermarket is.
    Signature
    {{ DiscussionBoard.errors[143619].message }}
  • Profile picture of the author George Wright
    Hi,

    In the Los Angeles California area. A can of coke can be as little as .50 cents and the highest I've seen is $3 (in vending machines in certain rare spots) Average is around $1 if you just buy it anywhere.

    A loaf of bread is just under $3 unless you buy your bread where I do (the 99cents store) then it is 99 cents.

    George Wright
    Signature
    "The first chapter sells the book; the last chapter sells the next book." Mickey Spillane
    {{ DiscussionBoard.errors[143651].message }}
    • Profile picture of the author Jamie Iaconis
      Hi,

      In Vancouver, B.C., Canada...

      A can (355ml) of Coke is usually around 79-99 cents +deposit/tax, unless you can
      find those cheapo machines in front of Superstore (and such) then 50 cents.

      Depends where you go really I guess.

      Jamie
      {{ DiscussionBoard.errors[143704].message }}
  • Profile picture of the author pmgguy
    In Minnesota, USA ...

    A 12 oz. can of Coke is $.50 - $.75 in a vending machine.
    A 12 pack of Coke at the grocery store is $2.50 (sale) to $4.00

    The REAL cost is in the Captain Morgan!

    Bread is $1.29 store brand to $4.00 for the good stuff.

    But bread will continue to climb since we're saving the planet with corn based ethanol! SCAM!!
    Signature
    Growing my business... by growing yours.


    {{ DiscussionBoard.errors[143723].message }}
  • Profile picture of the author Chris Monty
    12oz can of Coke = $1.00

    A bottle of Coke = 1.25 - $1.50

    Loaf of bread = $2.85 or so

    Hearing David Letterman say...

    "The stock market fell over 700 points on Monday. Good thing McCain blew us off to 'fix' the economic situation." = PRICELESS
    {{ DiscussionBoard.errors[143819].message }}
    • Profile picture of the author prodozoan
      In India...

      a can of coke - $.50 to $.60
      Bread loaf - $.35
      {{ DiscussionBoard.errors[143881].message }}
  • Originally Posted by grumpyjacksa View Post

    Hi

    i am trying to see the relative value of the money we earn online. A dollar has a certain exchange rate for a given country, but then you still have the local value of that local currency, and living costs for that country.

    in south africa, a can (340ml) of coke costs 6 ZAR, or about 75c (US)
    a loaf of bread costs about 7 ZAR, or about 87c ( US )

    the reason for picking these two, is the fact that coke is available everywhere, and bread in most places ( i hope )

    so, show us how much a dollar earned can buy - even u guys from the US, please.

    thanx

    pj
    Here it is so cheap that I don’t even know if I would be able to convert it to a dollar. I am still trying:

    As of now, a 300 ml bottle of Coke costs just Rs. 12 (including taxes), that is 10/46=$.03

    Loaf is available for almost half that price!

    It really pays to live in India

    Arindam
    {{ DiscussionBoard.errors[143907].message }}
  • Profile picture of the author John M Kane
    Depends...from a quicky mart or grocery? $.075 about right in WI grocers.
    either way,stuffs really only good for loosening rusty bolts.
    If it will do THAT to metal, whazit doin' to yur innards?! Guess it'd clean out those pipes too.
    Only thing worth drinking is water or beer or JW BL or Jaimeson's
    Milks for baby cows.

    Of course Mr Says' good 'ole Yerba Mate' is mighty fine drinkin' too.

    Which reminds me of Michael Douglas's movie "Falling Down" and the scene where he expresses his thoughts on the proper pricing of soda in a quicky mart.
    Got his point across rather well.
    {{ DiscussionBoard.errors[143909].message }}
  • Profile picture of the author discrat
    Can of 12 oz. Coke in Convenience store here in La quinta, CA is $.99
    {{ DiscussionBoard.errors[143953].message }}
  • Profile picture of the author Devin T
    A 12oz. is around $1.25, up from $.99
    {{ DiscussionBoard.errors[143976].message }}
  • Profile picture of the author TiffanyLambert
    I hate pure cane sugar. ick. too too sweet. Good thing they don't put "Coke" in Coke anymore, though! LOL
    Signature
    {{ DiscussionBoard.errors[144103].message }}
  • Profile picture of the author dvduval
    I haven't bought a coke in a long time. I think it is about $1
    Signature
    It is okay to contact me! I have been developing software since 1999, creating many popular products like phpLD.
    {{ DiscussionBoard.errors[144174].message }}
    • Profile picture of the author Ronaldjuly69
      Hi Warriors

      In my country Norway one coke cost more than $ 2
      and one bread/loaf around $3 Ugh,Ugh
      {{ DiscussionBoard.errors[144224].message }}
  • Profile picture of the author Mike Hill
    Here in Southern Ontario a can of Coke from the corner store is about $1.25

    A loaf of bread, depending on what brand and quality you can pay anywhere from $1.50 to $4.50

    Mike Hill
    {{ DiscussionBoard.errors[144226].message }}
  • Profile picture of the author Brad Spencer
    Originally Posted by grumpyjacksa View Post

    Hi

    i am trying to see the relative value of the money we earn online. A dollar has a certain exchange rate for a given country, but then you still have the local value of that local currency, and living costs for that country.

    in south africa, a can (340ml) of coke costs 6 ZAR, or about 75c (US)
    a loaf of bread costs about 7 ZAR, or about 87c ( US )

    the reason for picking these two, is the fact that coke is available everywhere, and bread in most places ( i hope )

    so, show us how much a dollar earned can buy - even u guys from the US, please.

    thanx

    pj
    A can is about 75 cents although bottles are really all that I ever see anymore. They cost $1.25 most places and are 2.00 at Disney World where I work



    Cheers,


    Brad


    PS- I think a few dollars a loaf for bread but I buy 15,000 grain bread (that might be exaggerating slightly
    {{ DiscussionBoard.errors[144273].message }}
  • Profile picture of the author lightningzeus
    man i hate coke...lol
    but if you buy it from a vending machine its like $1.50, total rip off
    {{ DiscussionBoard.errors[144286].message }}
  • Profile picture of the author Thomas
    Coke: €1.50 ($2.11)
    Bread: €3.00 ($4.21)

    Good thing I can survive on fresh air.
    {{ DiscussionBoard.errors[144436].message }}
  • Profile picture of the author Kevin Birch
    In France, a can of coke in August was close to 4 bucks. Don't forget that wine is the national drink there.

    The bread though was cheap, or so my wife says, and great quality. Just right for all that Brie and Camembert . . .
    {{ DiscussionBoard.errors[144483].message }}
  • Ok, I actually just bought BOTH bread and Coke today here in the Tampa, Florida area at my local Sam's Club.

    In a 32-pack of 12 oz cans of Coke from Sams Club today, the price was 29 cents US per can. Loaf of Nature's Own Whitewheat bread (my regular brand) was $1.60 per loaf.
    Signature
    Read this SURPRISING REPORT Before You Buy ANY WSO! Click Here
    FREE REPORT: Split Test Your Landing Pages the Easy Way
    {{ DiscussionBoard.errors[144604].message }}
  • Profile picture of the author Rich Muir
    ah the universal metrics of Coke! Love it on the beaches of Sydney I think it is around $1.50
    Signature
    www.getsuccessdownloads.com For Free downloads from success gurus
    Register A New Company Taking the hassle out of new company start ups
    {{ DiscussionBoard.errors[144630].message }}
Avatar of Unregistered

Trending Topics