Quick Request - Local Food Prices

by Web Content By Jim 4 replies
Hi

I just have a quick request - any help would be appreciated.

How much do the following foods cost in your area? (Mostly US based, but people from all around the world can answer)

I live in Canada and I can't really find anywhere that lists the normal prices of the following products in the US

- 1 lb ground beef (Doesn't matter fat/lean ratio)
- 1 lb boneless skinless chicken breast
- 12 eggs
- 1 can tuna

Thanks in advance...
#off topic forum
Avatar of Unregistered
  • Profile picture of the author Tina Golden
    Originally Posted by Top Notch Content View Post

    Hi


    - 1 lb ground beef (Doesn't matter fat/lean ratio) Ground chuck $2.89 lb.
    - 1 lb boneless skinless chicken breast $4.99 lb.
    - 12 eggs Large $1.79
    - 1 can tuna Solid albacore $1.25
    Those prices are for my area in the upper eastern shore of MA. They are the average prices when not on sale.
    Signature
    Discover how to have fabulous, engaging content with
    Fast & Easy Content Creation
    ***Especially if you don't have enough time, money, or just plain HATE writing***
    {{ DiscussionBoard.errors[4416324].message }}
    • Profile picture of the author ThomM
      It's a little cheaper here in Upstate NY then in Tina's area.
      - 1 lb ground beef (Doesn't matter fat/lean ratio) 80/20 $2.49
      - 1 lb boneless skinless chicken breast around $3.99
      - 12 eggs 1 doz. lg. 1.39
      - 1 can tuna $1.00? Not sure there really, I usually get a 4 pack of 7.5 oz. cans for around $2.50
      Signature

      Life: Nature's way of keeping meat fresh
      Getting old ain't for sissy's
      As you are I was, as I am you will be
      You can't fix stupid, but you can always out smart it.

      {{ DiscussionBoard.errors[4416362].message }}
  • Profile picture of the author yukon
    Originally Posted by Top Notch Content View Post


    - 1 lb ground beef (Doesn't matter fat/lean ratio) $3.79/lb. 93% lean
    - 1 lb boneless skinless chicken breast $2.69
    - 12 eggs $1.50
    - 1 can tuna ??
    Upstate SC, USA
    Signature
    Be your best self. - Darryl Philbin
    {{ DiscussionBoard.errors[4416425].message }}
  • Profile picture of the author Kurt
    I live in the Colorado mountains in a tourist town, which is a little more expensive than if I lived on the Front Range, about 25 miles away...

    - 1 lb ground beef (Doesn't matter fat/lean ratio) - On sale, $2.50 a pound, usually about $3.

    - 1 lb boneless skinless chicken breast - Not sure.

    - 12 eggs - This is weird here. They can be $2.50 for a dozen, but often there will be a sale for 18 eggs for $1.89.

    - 1 can tuna - About a dollar, but often on sale for 79 cents.

    And one thing that irritates me... 8 oz of parmasian cheese is $2.69, while a 16 oz jar is $6.99. I can't figure out why it's cheaper to buy two smaller jars than one large one. Sorry, just wanted to vent.
    {{ DiscussionBoard.errors[4416595].message }}
Avatar of Unregistered

Trending Topics